Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokolovský týdeník (1998) o bolševníku

27. 8. 2010

Nebezpečný plevel nikdo nesleduje (Sokolovský týdeník, 1998)

Rovná (bz) - Nebezpečný plevel bolševník velkolepý, který se stal postrachem zemědělců kvůli své nezničitelnosti a schopnosti rychle se šířit, z okolí Rovné, Čisté, Podstrání, Kostelní Břízy a dalších lokalit nejenže nemizí, ale naopak ho při silnicích i na zemědělských plochách mírně přibývá. „Ve srovnání s loňskem je bolševníku více, letos jsme ho na našich pozemcích sekali už dvakrát“, řekl starosta Rovné Jaroslav Tvarůžek, podle něhož je třeba bolševník neustále sekat a hlídat, aby nevysemenil.

Zároveň soistarosta postěžoval na Pozemkový fond (PF), který by se měl starat o postřiky plevele na státních plochách. „Vloni ho stříkali jen jednou. Já si krajinotvorbu představuji jinak.“ vedoucí PF v Sokolově ing.Tereza Stehlíková nicméně bez bližšího upřesnění poznamenala, že letošní postřiky má smluvně zajištěny s likvidátorskou firmou.

Problém rozšiřování bolševníku, který dorůstá do výšky 2 metrů a při dotyku s pokožkou způsobuje puchýřkovité popáleniny, je však spíše v tom, že zůstává pouze na vůli vlastníků či nájemců pozemků, jestli se chtějí nebezpečného plevele zbavit. Neexistuje tudíž instituce, která by výskyt sledovala a měla na vlastníky účinný vliv. Ten skončil zhruba před dvěma lety, kdy ministerstvo zemědělství zarazilo pro zemědělce dotace na likvidaci ohnisek bolševníku. Někteří odborníci se proto domnívají, že státní peníze byly vydány zčásti zbytečně, neboť na úplnou likvidaci této rostliny nestačí dva či tři roky, ale nejméně třikrát delší doba.

„Pozemkový fond nás kontroluje. Dotace nám ale pomáhaly, mohli jsme práce na ničení tohoto plevele zadat specializované firmě a starostí nám ubylo“, uvedl nájemce statku Antonín Očovan. Rovněž podle jeho názoru se zaplevelené plochy rozšiřují a údržba sekáním není pro zemědělce levnou záležitostí.

„Je to rostlina k zbláznění, ale dotační tituly na její likvidaci skončily. Vymýcení je věcí vlastníků,“ potvrdila vedoucí referátu životního prostředí okresního úřadu ing. Eliška Vršecká. Podle ředitele Územního odboru Ministerstva zemědělství v Chebu ing. Vratislava Vaigelta (Sokolovsko pod něj spadá) se výskytem bolševníku velkolepého okresní oddělení rostlinolékařské správy (OORS) v Karlových Varech s působností v sokolovském okrese.

Ředitelka ing. Jitka Matějů však TS řekla, že bolševník vypadl ze zákona, v němž byl zařazen mezi zvláště nebezpečné plevele, a pro správu také nevyplývá, že by se jím měla zabývat. Neexistují proto také žádné oficiální údaje o tom, kolik hekterů pozemkl je rostlinou zasaženo. „Výskyt sleduje z vlastní vůle, ale ne systematicky. Asi před čtyřmi lety to bylo 300 hektarů a řekla bych, že mezitím se celková plocha zvětšila,“ dodala ing. Matějů.

Poslanec parlamentu ing. Rudolf Tomíček považuje dotační politiku a legislativu, které na bolševník zapomněly, za nepořádek. „Po volbách by mohlo dojít ke změně zákona, chce to koncepci.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář